Wełna: naturalny materiał do ocieplania odzieży

Modelexikon-wolle.jpg

Wełna: naturalny materiał na ogrzewające tkaniny

Definicja wełny

Wełna jest z włóknem naturalnym pochodzenia zwierzęcego, oznacza sierść owcy, ale również niektórych rodzajów wielbłądów, kóz i królików. Czysta żywa wełna to wełna żywego zwierzęcia,która została po raz pierwszy przetworzona w zwiazku z czym przetworzona wełna lub wełna z uboju zwierząt nie mogą być określane jako żywa wełna. Grubość i właściwości włókien wełnianych zależą od konkretnej rasy owiec. Wełna jest delikatnym, miękkim, błyszczącym i lekko elastycznym włóknem. Nie gniecie się, jest termoizolacyjna i wyrównuje temperaturę. Ponadto jest odporna na brud i wilgoć i jest bardzo chłonna.

Pochodzenie wełny

Obecnie każdego roku na całym świecie produkuje się około 2,2 mln ton wełny. Największa część surowej wełny pochodzi z Australii, a następnie z Chin, Nowej Zelandii, Argentyny, Indii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Największą część światowej produkcji wełny przerabia przemysł odzieżowy.

Różne rodzaje wełny i jej cechy jakościowe

Wełna merino

Wełna z owiec merino jest szczególnie delikatna i miękka. Tkanina jest mocno kędzierzawa i nie drapie. Ekstra delikatna wełna merino jest popularna w dzianinach o drobnym ściegu.

Wełna szetlandzka

Wełna z owiec szetlandzkich jest gruba, o długich włóknach i mocno błyszcząca. Nadaje się do ciężkich i odpornych na zużycie tkanin, dywanów i materiałów na meble.

Wełna crossbred

Owca crossbred to skrzyżowanie owiec merino i owiec o grubej wełnie. Ich wełna jest średnio cienka, średnio miękka i średnio kędzierzawa. Jest odpowiednia na ubrania sportowe i wytrzymałe oraz przędze dziewiarskie.

Wełna z alpaki

Wełna z alpaki, jednego z gatunków wielbłąda pochodzącego z południowoamerykańskich Andów, utrzymuje ciepło nawet pięć razy lepiej niż wełna owcza. Ma małe kieszenie powietrzne, dzięki czemu lepiej trzyma ciepło ciała niż wszystkie inne włókna zwierzęce. Ponieważ wełna alpaki nie zawiera lanoliny (tłuszczu wełnianego) jest bardziej odpowiednia dla alergików.

Wełna z angory

Wełna z angory oznacza sierść angorskiego królika, rasy królika o szczególnie długich włosach. Tkaniny z angory mają bardzo dobre właściwości zatrzymywania ciepła i pochłaniają pot. Materiał jest głównie używany na bieliznę, skarpety i pościel.

Wełna kaszmirowa

Kaszmir pochodzi z podszerstka kozy kaszmirowej. Wełna jest wyjątkowo cienka i miękka, ma doskonałe właściwości izolacyjne przy niskiej wadze własnej. Szlachetna wełna należy do najcenniejszych naturalnych włókien, dlatego przetwarzana jest rzadko czysta.

Moher

Sierść kozy angorskiej określana jest jako moher: chodzi tu o niezwykle miękką wełnę, która jest wodoodporna, ma właściwości wyrównujące temperaturę i nie gniecie się. Im młodsza jest koza, tym delikatniejsza wełna. Moher uważany jest za specyficznie najlżejsze włókno tekstylne.

Produkcja wełny

Ponieważ zwierzęta przy pozyskiwaniu materiału są żywe, wełna jest przyjazna dla zwierząt, a z drugiej strony jest odnawialnym materiałem naturalnym. Owce można strzyc średnio raz w roku. Futro królików angorskich można pozyskiwać w niektórych częściach futra nawet cztery razy w roku. Wysoka cena wełny alpaki jest uzasadniona między innymi tym, że wielbłądy można strzyc tylko co dwa lata. Pozyskana wełna nazywa się "tłustą żywą wełną", ponieważ ma zawartość tłuszczu w wysokości 7 procent. Tłuszcz, który dla owiec jest praktyczną ochroną przed wpływami środowiska, jest oddzielany dla ludzi od właściwej wełny i stosowany w inny sposób. Oczyszczanie odbywa się głównie za pomocą środków chemicznych w różnych kąpielach alkalicznych. Im delikatniejsza żywa wełna, tym częściej jest prana.

 

Jak zadbam o wełnę?

Oto kilka wskazówek, w jaki sposób zadbasz o artykuły odzieżowe:

 • Ubrania wełniane powinny być wywieszane w wilgotnym powietrzu.
 • Wełna łatwo się filcuje: temperatura prania 30 ° C zapobiega stawianiu się i haczeniu łusek.
 • Pierz tekstylia wełniane tylko w pralce, gdy ma specjalny delikatny cykl dla wełny.
 • Tkaniny wełniane które można prać, najlepiej pierz ręcznie i użyj delikatnego środka piorącego lub środka piorącego dla wełny.
 • Uważaj, aby nie wykręcać, pocierać ani nie odwirowywać prania.
 • Mokrą wełnę owiń w ręcznik i delikatnie odciśnij.
 • Do suszenia nie używaj suszarki i nigdy nie susz wełny na słońcu lub na kaloryferze.
 • Wełniane ubranie prasuj za pomocą wilgotnej szmatki bawełnianej pomiędzy tkaniną i żelazkiem.

Cechy szczególne wełny

Te zalety i cechy posiada wełna:

 • Wełna ma naturalną termoregulację: ze względu na wysoką zawartość powietrza w łącznej objętości włókna w wysokości 85 procent występuje naturalna izolacja, które optymalnie chroni przed gorącem i zimnem.
 • Wełna daje się bardzo dobrze farbować.
 • Przez dodanie wody lub nacisku włókna mogą się filcować.
 • Wełna nie gniecie się i jest odporna na brud i zapach.
 • Odzież po praniu przybiera swój kształt.

Typowe wyroby z wełny .

Wełna jest uniwersalnym materiałem i jest używana do wielu produktów między innymi do:

 • Odzieży
 • Przędzy do robótek ręcznych na drutach i na szydełku (skarpety, czapki)
 • Tekstyliów domowych, takich jak pokrycia mebli, koce, uchwyty garnków, dywany
 • Materacy
 • Materiałów izolacyjnych
 • Tkanin technicznych do ochrony przeciwpożarowej i odzieży roboczej
 • Ekologicznych pelet nawozowych

Odkryj produkty z wełny w sklepie internetowym BADER na przykład nasze swetry i odzież dzianinową lub kurtki zimowe.