Czym jest poliester?

Polyester

Co to jest poliester?

Definicja poliestru

Poliester jest włóknem syntetycznym i mikrowłóknem i składa się z politereftalanu etylenu, w skrócie PET. Podstawowymi materiałami są węgiel, wapń, ropa naftowa i gaz ziemny. Poliester stosowany jest również w innych dziedzinach. Przykładowo butelki z tworzywa sztucznego, tak zwane butelki PET, również wykonane są z poliestru. Włókna poliestrowe są popularne w wielu dziedzinach, gdyż są odporne na rozdarcie i ścieranie.

Pochodzenie poliestru

Poliester został opracowany w latach 40-tych XX wieku w Wielkiej Brytanii i należy do tworzyw sztucznych. Można z niego produkować zarówno włókna jak i przędze. Od lat 50-tych materiał ten jest coraz bardziej popularny, ponieważ jest łatwy do czyszczenia, wytrzymały i elastyczny w użyciu. Zwykle z poliestru wytwarza się produkty, takie jak zasłony, torby i przedmioty dnia codziennego, podkładki pod dywany.

Jakość poliestru

Włókna poliestrowe są trzykrotnie cieńsze niż jedwab. Ponadto tkanina syntetyczna jest znana z wysokiej zdolności do formowania, dzięki czemu może ona przyjmować właściwości innych tkanin, takich jak delikatność i jest przyjemna w dotyku. Poliester daje się łączyć z włóknami naturalnymi, takimi jak bawełna lub wełna, w wyniku czego powstaje stabilny i równocześnie elastyczny materiał.

Z czego powstaje poliester i jak jest wytwarzany?

Poliester składa się z granulatu poliestrowego zwanego również politereftalanem etylenu i jest formowany we włókna w procesie przędzenia z topieniem. W tym czasie materiał jest podgrzewany do 280 ° C i topiony. Ciekła masa jest następnie przepuszczana przez dyszę przędzalniczą do przewodu z zimnym powietrzem, w którym jest on przędzony do swojej włóknistej postaci i ulega zestaleniu ze względu na spadek temperatury. Po osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości nowo uzyskane włókna są rozciągane i zwijane. W tym miejscu można również określić delikatność i połysk włókna. Poliester jest łatwy do farbowania.

Jak wypiorę poliester?

Poliester jest łatwy w pielęgnacji. Ubrania z tej tkaniny można prać w pralce: - pierz poliester w temperaturze 30-60 ° C w delikatnym cyklu. - Tylko odwiruj, rozwieś mokry jeszcze kapiący, materiał szybko schnie i dlatego nie trzeba go suszyć w suszarce. - Jeśli jednak chcesz maszynowo suszyć poliester, wybierz delikatny program. - Materiał toleruje wysokie temperatury prasowania. Ponieważ dzisiaj odzież często wykonana jest z mieszanego materiału, należy zwrócić uwagę w każdym przypadku na instrukcję pielęgnacji na etykiecie.

Cechy szczególne poliestru

Tkanina poliestrowa jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga prasowania, odporna na wysokie temperatury, oddychająca, stabilna wymiarowo, elastyczna, odporna na gniecenie, miękka, lekka i odporna na warunki atmosferyczne i światło. Ogólnie rzecz biorąc, włókno ma niską chłonność, ale dobrze odprowadza wilgoć. Ze względu na odporność termiczną, włókno syntetyczne jest łatwe do prania i szybko schnie. Ponadto poliester jest niemnący, nie zmienia kształtu, a tym samym jest bardzo odporny na rozdarcie i ścieranie.

Dlaczego odzież sportowa jest najczęściej z poliestru?

Ponieważ pory materiału włókien syntetycznych są bardzo małe, wiatr i woda przez nie przenikają. Pot, w zależności od obróbki materiału może przenikać, dlatego poliester stosowany jest w odzieży sportowej oraz nadaje się na tkaniny techniczne. Poliester jest trzy razy cieńszy niż jedwab, a także ma połysk i w dotyku jest podobny do jedwabnej tkaniny. Ponadto poliestr jest stosunkowo niedrogi w produkcji.

Typowe produkty

Poliester dzięki swoim różnorodnym właściwościom znajduje zastosowanie m.in. w tych produktach:

  • odzieży, zwłaszcza sportowej i odzieży outdoorowej
  • tekstyliach domowych jak pościel
  • pokryciach do namiotów

Nasze artykuły odzieżowe są wykonane z różnych mieszanek materiałów, w razie potrzeby z dodatkiem poliestru. Odkryj świat odzieży damskiej w sklepie internetowym BADER!