Octan: delikatny materiał do eleganckiej odzieży

Acetat

Octan: delikatna tkanina dla szykownego ubrania

Czym jest octan?

Włókna octanowe jak wiskoza lub modal składają się z naturalnego surowca celulozowego. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych włókien celulozowych, octan powstaje w połączeniu z kwasem octowym. Tkaninę stosuje się samodzielnie lub jako mieszankę z włóknami naturalnymi lub innymi włóknami chemicznymi. Dzięki miękkiej strukturze i matowemu połyskowi octan traktowany jest jak sztuczny jedwab i jest szczególnie odpowiedni do eleganckich ubrań i artykułów odzieżowych, takich jak bluzki lub sukienki oraz poszewki.

Pochodzenie materiału

Chociaż octan jest uważany za włókno syntetyczne, to surowiec jest pochodzenia naturalnego oraz pozyskiwany jest z włókien drewna. Używane drewno bukowe pochodzi głównie z Europy Środkowej.

Produkcja octanu

Przy produkcji octanu celuloza z drewna jest częściowo estryfikowana, gdzie w reakcji chemicznej powstają włókna octanowe. Są one rozpuszczane w acetonie do masy przędzalniczej, która w tzw. procesie przędzenia na sucho jest przetwarzana do przędzy.

Pielęgnacja odzieży z octanu

Ubrania z octanu pierze się w 30 stopniach w cyklu łagodnym - materiał szybko wysycha, ale jest wrażliwy na ciepło. Uważaj aby prasować materiał tylko w niskiej temperaturze.

Jakie cechy ma odzież z octanu?

Te zalety i cechy łączy w sobie włókno syntetyczne.

  • Tkanina tekstylna ma miękkie i cienkie włókna.
  • Tekstylia octanowe są lekkie.
  • Odzież z octanu jest gładka i błyszcząca, podobna do jedwabiu.
  • Włókna absorbują niewielką ilość wilgoci; mają jednak tendencję do ładowania elektrostatycznego.
  • Piękny połysk ubrań z octanu sprawia, że są szczególnie szlachetne.
  • Octan ma dużą elastyczność.
  • Materiał nie zmienia swojego kształtu i nie gniecie się. Odkryj wszechstronną modę damską wykonaną z delikatnej i eleganckiej tkaniny octanowej w sklepie internetowym BADER.