Czym jest lyocell?

Lyocell

Co to jest lyocell?

Lyocell jest wytwarzany z naturalnej celulozy (włókna celulozowego), ale przetwarzany sztucznie. Dlatego jak wiskoza należy do naturalnych celulozowych włókien sztucznych.

Pochodzenie lyocella

Włókna celulozowe wymagane do produkcji lyocella pochodzą z azjatyckiego drewna eukaliptusowego, które są wytwarzane w sposób długofalowy w tzw. cyklu produkcyjnym. Od 1990 roku to cudowne włókno służy jako materiał dla przemysłu włókienniczego.

Lyocell w różnej jakości

Lyocell można znaleźć w handlu pod nazwą tencel. Niezależnie od jakości występują różne grubości włókna. Skutkiem tego lyocell jest stosowany w wielu obszarach, takich jak kołdry, pokrowce na materace i artykuły pikowane.

Jak lyocell jest produkowany?

Do produkcji kroi się małe skrawki z drewna eukaliptusowego, które są następnie moczone w roztworze tlenków amin w celu rozpuszczenia celulozy. W postaci przezroczystego roztworu przędzalniczego celuloza jest wyciskana przez dysze przędzalnicze i zbierana jako ciągłe włókna w kąpieli przędzalniczej. Włókna te można teraz prząść do przędzy lub poddać dalszej obróbce. Ogromną zaletą tego procesu jest prawie całkowity obieg zamknięty stosowanego rozpuszczalnika. Ponieważ może on być wyprany z włókna i ponownie użyty, produkcja lyocella jest uważana za przyjazną dla środowiska.

Jak najlepiej prać lyocell?

Lyocell to materiał niezwykle łatwy w pielęgnacji. Jeśli na etykiecie nie ma innych zaleceń, odzież z lyocella można prać w temperaturze do 60 stopni. Ponieważ lyocell można suszyć w suszarce, czyszczenie i konserwacja tego materiału jest bardzo łatwa.

Cechy szczególne lyocella

Lyocell ma szereg właściwości, które sprawiają, że jest popularnym materiałem w przemyśle tekstylnym:

Lyocell jest w 100% biodegradowalny.
Gładka, miękka powierzchnia zapewnia, że jest przyjazny dla skóry.
Lyocell reguluje temperaturę.
Jest antyalergiczny i odporny na roztocza i bakterie, dzięki temu lyocell jest idealną tkaniną dla osób, które mają alergię na kurz domowy.
Charakteryzuje się wytrzymałością na rozdarcie i trwałością.
Lyocell daje się dobrze łączyć z naturalnymi włóknami, takimi jak bawełna, dzięki czemu można korzystać z zalet celulozowych włókien sztucznych i naturalnych włókien.
Ponieważ lyocell jest chłonny i oddychający jest idealny na odzież sportową i pościel.

Odkryj produkty z lyocella w sklepie internetowym BADER: nasze kołdry wysokiej jakości i wygodne materace z lyocellu zachwycą Cię dzięki doskonałemu klimatowi do spania!