Czym właściwie jest tkanina lniana?

Leinen

Czym dokładnie jest tkanina len?

Definicja lnu

Włókno lniane to naturalne włókno roślinne z łodygi rośliny lnu i jest doskonałym materiałem na lato. Może być stosowane na ubrania, pościel i kołdry. Podstawowym budulcem włókna jest w 70 procentach celuloza. Włókno zawiera również kleje roślinne i woski.

Pochodzenie lnu

Większość produkcji lnu odbywa się w Chinach, Francji, Belgii, Rosji, Białorusi, Ukrainie,i Egipcie. Na świecie produkuje się około dwa miliony ton lnu rocznie. Znaleziska włókien lnianych w Gruzji wskazują na to, że ubrania z tego materiału wytwarzano już 30.000 lat temu.

Jak jest jakość lnu?

Czysty len

Czysty len jest jednym z wariantów i składa się w 100 procentach z lnu. Cechą wyróżniającą jest pogrubienie przędzy w kierunkach osnowy i wątku to znaczy zarówno w podłużnym, jak i w poprzecznym kierunku. Tkanina jest stosunkowo mocna i ma właściwości chłodzące, dlatego czysty len jest perfekcyjnym materiałem na lato, który chroni przed promieniowaniem słonecznym i gorącem.

Półlen

Ta tkanina lniana składa się w 60 procentach z bawełny w kierunku osnowy (w kierunku podłużnym), i w 40 procentach z lnu w kierunku wątku (w kierunku poprzecznym). Jest miękki i ciepły w dotyku.

Jak produkowany jest len?

Włókno łykowe pochodzi z łodygi lnu. Len ma białe kwiaty i jego włókna są szczególnie delikatne. Hodowla lnu ma na celu stworzenie szczególnie wysokiej łodygi z długimi włóknami. W przeciwieństwie do włókien bawełny włókna lniane znajdują się w łodydze, które z kolei tworzą tak zwane włókna techniczne. Dla pomyślnego rozwoju len potrzebuje ciepła, a szczególnie podczas okresu wzrostu wilgotnego podłoża. Zaraz po zebraniu rośliny następuje moczenie lnu. Łodyga rośliny przy udziale bakterii i grzybów przechodzi proces fermentacyjny. W rezultacie wiązki włókien tracą swój drewniany rdzeń. Jest to szczególnie ważne, aby proces ten prowadzić tylko przez pewien określony czas. Jeśli nie dopilnuje się odpowiedniej długości czasu, włókna lnu mogą ulec zniszczeniu. W tym procesie rośliny leżą w wodzie od 50 do 100 godzin w temperaturze 26 ° C i 40 ° C. Następnie łodygi są ponownie suszone, pozostałe komory nasienne są usuwane, rdzeń drewniany rozbity, wyrzucony ze środka a łodyga złamana w celu wyjęcia wiązki włókien. W kolejnym kroku następuje sortowanie włókien ze względu na delikatność dla jakościowo różnych tkanin lnianych. W końcowym etapie, przy pomocy przędzarki przetwarzany jest niedoprzęd.

Jak wypiorę len?

Ubranie lniane jest zazwyczaj łatwe w pielęgnacji, jednak zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami prania! Ogólnie: - len jest odporny na gotowanie i można go prać w pralce. - Kolorowe tkaniny lniane pierz w temperaturze 60 ° C - Uważaj, aby tylko lekko odwirować tkaninę, ponieważ zagniecenia ciężko się prasuje.

Właściwości i cechy szczególne lnu

Tkaniny lniane mają wiele zalet, oto niektóre z nich:

  • Len ma właściwości chłodzące, jest oddychający i odporny na zabrudzenia.
  • Len ma długie włókna, jest gładki, mocny i chłodny w dotyku.
  • Płótno jest niestrzępiące, niezwykle trwałe, odporne na zużycie, chłonne i przyjazne dla skóry.
  • Naturalne włókno jest przewiewne i odporne na zabrudzenia. 
  • Wada lnu: Tkanina jest mało elastyczna, nie jest łatwa do formowania i podatna na nadmierne gniecenie. Ze względu na cienkie włókna materiał lniany nadaje się na pościel i ubrania: materiał ma naturalne właściwości antybakteryjne, jest antystatyczny i tym samym odporny na brud.

Typowe produkty len

Materiał lniany nadaje się szczególnie na tekstylia domowe jak pościel, ręczniki, zasłony i ubrania.