Czym jest kaszmir?

Kaschmir

Czym jest kaszmir?

Wełna kaszmirowa, naturalny materiał, który punktuje delikatnością

Kaszmir lub cashmere, ze względu na swoje bardzo drobne włókna jest znany jako wełna najwyższej jakości, dlatego uważany jest za wełnę szlachetną. Już od około 3000 lat ludzie wykorzystują tę ciepłą, szlachetną wełnę z sierści do produkcji artykułółw odzieżowych takich jak swetry i szaliki.

Pochodzenie kaszmiru

Kaszmir otrzymuje się z podszerstka kóz kaszmirowych, które można znaleźć przede wszystkim w Azji Środkowej. Sierść z tych zwierząt ze względu na ich środowisko życia jest szczególnie delikatna. Ta jakość gwarantuje, że ciepło pomiędzy poszczególnymi włóknami jest wyjątkowo dobrze magazynowane. Hodowla kóz kaszmirowych prowadzona jest między innymi w Chinach, Nepalu, Mongolii, Afganistanie i Iranie. Termin kaszmir pochodzi od takiej samej nazwy regionu w Himalajach.

Cechy jakościowe wełny kaszmirowej

Wełna z prawdziwego kaszmiru pochodzi od kóz kaszmirowych i jest biała w oryginalnym stanie. Wełna kaszmirowa o brązowych i czarnych udziałach pochodzi z regionów perskich i afgańskich. Musi ona najpierw zostać wybielona przed farbowaniem, co wpływa na jakość. Istnieją również krzyżówki kóz kaszmirowych i innych gatunków kóz, a także włókna z recyklingu zmieszane z wysokiej jakości wełną kaszmirową. Jednak ta kombinacja nie zapewnia oryginalnej jakości czystego kaszmiru. Oryginalne produkty z Kaszmiru muszą spełniać wymagania ustawy o oznakowaniu tekstyliów, zgodnie z którą udział kaszmiru musi wynosić co najmniej 85 procent.

Produkcja kaszmiru

Z kozy można uzyskać rocznie tylko około 150 gramów wełny. Albo spadająca wełna jest zbierana, albo sierść jest dokładnie wyczesywana. Na końcu wełna jest sortowana według kolorów i prana. Następnie następuje tzw. czyszczenie, w którym grubo okrywające włosy, tj. włosy zewnętrzne, są oddzielane od cienkiego podszerstka. W przypadku swetra z dzianiny potrzeba co najmniej 400 gramów wełny. Dla modelu ze 100% kaszmiru potrzebna jest zatem wełna z co najmniej trzech kóz. W przypadku żywej wełny uzyskanej z owiec, jedno zwierzę dostarcza wełnę nawet dla 15 swetrów. To ilustruje, dlaczego kaszmir jest jednym z najcenniejszych i najbardziej kosztownych włókien naturalnych.

Jak zadbam o ubranie z kaszmiru?

Najlepiej trzymaj ubrania z kaszmiru w ciemności i unikaj wysokich temperatur. Umieść odzież kaszmirową złożoną w szafie, a nie na wieszaku, ponieważ tkanina może stracić swój kształt. Przy noszeniu tkanina odzyskuje poprzednią miękką teksturę poprzez intensywne wietrzenie. W razie potrzeby, pierz odzież na lewej stronie w temperaturze do 30 stopni za pomocą specjalnego środka do prania wełny i na programie dla wełny. Jeśli wysuszysz kaszmir w pozycji leżącej, zachowa swój kształt. Przestrzegaj do tego zawsze instrukcji pielęgnacji znajdującej się na etykiecie.

Cechy szczególne wełny kaszmirowej

Te zalety ma cenny kaszmir:

Wełna kaszmirowa jest bardzo miękka dzięki swojej delikatności.
Dzięki wysokiej elastyczności ubrania z kaszmiru nosi się szczególnie wygodnie.
Drobne włókna nie tylko ogrzewają kozy w Himalajach: doskonała izolacja cieplna zapewni Ci ciepło nawet w niskich temperaturach.
W przeciwieństwie do innych rodzajów wełny kaszmir jest lekki.

Odkryj produkty kaszmirowe w sklepie internetowym BADER: nasz wygodny sweter damski i nasz ciepły płaszcz męski zachwycą Cię!