Czym jest jedwab?

Seide

Czym jest jedwab?

Jedwab jest włóknem naturalnym pochodzenia zwierzęcego i określa wyłącznie włókna, które są pozyskiwane z kokonów gąsienic przędących jedwab (jedwabników). Używane są nici jedwabników określonego gatunku motyla: jedwabnika morwowego. Ćmy te swoją nazwę biorą od pokarmu w postaci liści drzewa morwowego. Dziki jedwab otrzymuje się z gatunku motyla jedwabnika dębowego i tussah, które pochodzą z rodziny prawdziwych jedwabników. Jedwab jest zatem produktem naturalnym.

Pochodzenie jedwabiu

Produkcja przędzy jedwabnej znajduje się głównie w Chinach, Japonii i Indiach. Historia tego produktu naturalnego sięga III tysiąclecia p.n.e. do chińskiego cesarza Fu Xi, który według legendy wpadł na pomysł produkcji tkanin jedwabnych przy pomocy gąsienic.

Różne rodzaje jedwabiu i jakość materiału.

Różne tkaniny są wykonywane z nici jedwabnej. Należą do nich m.in.:

  • szyfon
  • satyna
  • tafta
  • żakard
  • brokat

Jedwab filamentowy

Jedwab filamentowy ma szczególnie gładką i lśniącą powierzchnię z uwagi na bardzo długie i jednorodne nici. Jedwab pochodzi z przędzy jedwabnika morwowego, który przędzie najcieńszą i najsilniejszą naturalną tkaninę jedwabną. Z kokonu można uzyskać jedną trzecią wysokiej jakości jedwabiu filamentowego. Pozostałe tkaniny jedwabne rwą się szybciej i są przetwarzane do odpadu jedwabiu.

Odpady jedwabiu

Krótsze nici jedwabne jedwabiu morwowego są przędzone do nieregularnej, lekko guzkowatej nici. Odpady jedwabiu mają dużą część naturalnego kleju lnianego, który uchodzi za leczniczy i uspokajający dla skóry, ma charakterystyczny zapach siana i jest matowy.

Jedwab dupion

Jedwab dupion jest mieszaniną różnej jakości jedwabiu, jedwabiu morwowego, dzikiego jedwabiu lub odpadu jedwabiu. Szczególnie chodzi tu o mocną i gęstą tkaninę jedwabną z połyskiem i specjalną draperią.

Dziki jedwab/jedwab tussah

Surowy jedwab na ten materiał pochodzi od gąsienicy jedwabnika dębowego. Ma brązowawo-złoty połysk, często pozostaje w naturalnym tonie. Często dziki jedwab ma nieznaczne nierówności przędzy, co powoduje guzkowatość powierzchni. Dziki jedwab może być prany w cyklu delikatnym lub ręcznie.

Produkcja tkanin jedwabnych

Jedwabniki są umieszczone w małych domkach składających się z gałązek, słomy, janowca i wrzosu, które używane są jako szkielet. Proces przędzenia trwa trzy dni, podczas których gąsienica buduje swój kokon, osnuwa przy pomocy dwóch niezakończonych włókien i przepoczwarza się. Gąsienica owija się wokół nici około 100 000 razy. Nici osiągają długość do trzech kilometrów, a kokon wielkość od 3 do 6 centymetrów. Po półtorej tygodnia kokony są narażone na wysokie temperatury, co powoduje uśmiercenie larwy. Kokony są następnie szczotkowane w ciepłej wodzie, w celu lokalizacji początku nici. Przy dzikich gatunkach jedwabiu kokony są zbierane po tym, jak motyle się wykluły, a następnie przetworzone jak odpady jedwabiu. W Chinach istnieje kilka gatunków, z których w tym procesie można uzyskać nawet jedwab filamentowy. Następnie jedwab jest rozwijany z kokonu przy pomocy urządzeń. Proces ten nazywa się "odwijaniem". Temperatura wody sprzyja zmiękczeniu jedwabnego kleju, a z dwóch nici w kokonie przędzie się jedną podwójną nitkę. Ta nić nazywa się greve lub ecru. Ze względu na klej jedwabny, materiał na początku jest beżowy, stosunkowo matowy i stwardniały. Otrzymana przędza jest nieskręcona, a następnie łączona z kolejnymi nitkami w grubszą przędzę, aby uzyskać wystarczającą grubość i stabilność. Na końcu nić jest kąpana łagodnym detergentem, gdzie traci około 12 procent wagi.

Do sprzedaży wagowej przy farbowaniu jedwabiu dodawane są sole metalu i szkło wodne (wodorozpuszczalne krzemiany sodu, potasu i litu), aby obciążyć sztucznie tkaninę jedwabną. Jeżeli tkanina przekroczy w ten sposób swoją pierwotną wagę, jedwab pęka i traci trwałość. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że na odzież użyto tkaniny wysokiej jakości.

Jak mogę czyścić jedwab ?

Z powodu wysokiej zawartości białka jedwab jest bardzo wrażliwy na promieniowanie UV, pot, wysoką temperaturę, kwasy i zasady, dlatego wymaga czasochłonnej pielęgnacji. W większości przypadków tkaniny jedwabne muszą być czyszczone chemicznie, więc profesjonalnie przez firmę czyszczącą, aby zapewnić połysk i trwałość materiału. W przypadku tkanin jedwabnych które mogą być prane, zalecane jest prane ręczne lub delikatne pranie z odpowiednim specjalnym detergentem. Mokrego jedwabiu nie należy ani trzeć, ani wykręcać czy odwirowywać. Na przykład, jeśli prałaś swoją jedwabną bluzkę odciśnij ją delikatnie na suchym ręczniku i powieś mokrą do wyschnięcia.

Cechy szczególne jedwabiu

Tkanina jedwabna ma własny naturalny połysk i podobnie do bawełny lub lnu jest niemnąca. Jedwab składa się z cienkiego i lekkiego materiału, który szybko schnie i daje efekt równoważenia temperatury, co zapewnia idealne warunki komfortu na skórze. Typowymi produktami wykonanymi z jedwabiu są artykuły odzieżowe, takie jak ubrania wieczorowe, bielizna damska, moda ślubna lub także tekstylia domowe jak poduszki, pościel, firanki i akcesoria. Odkryj świetne produkty w jedwabiu w sklepie internetowym BADER.