Czym jest filc?

Filz

Co to jest materiał filcowy?

Filc: gęsta tkanina wykonana bez użycia przędzy

Filc lub materiał filcowy, w przeciwieństwie do większości tkanin, nie jest wytwarzany z przędzy lub nici, lecz przez chemiczne, mechaniczne lub termiczne przetwarzanie z włókien w materiał, który tworzy wełnę filcową. W związku z tym filc jest klasyfikowany jako non woven fabric, to znaczy jako nietkany materiał włókienniczy.

Pochodzenie filcu

Filc może stanowić mieszaninę różnych włókien naturalnych i syntetycznych lub może być wykonany jako materiał wyjściowy tylko z jednego typu włókien. Klasycznie materiał filcowy na ubranie składa się z żywej wełny lub wełny owczej, a więc z surowej wełny żywych owiec.

Jakość i sposób wytwarzania materiału filcowego

Przy filcowaniu można rozróżnić dwie metody: filc prasowany i igłowy.

Produkcja filcu prasowanego

Filc prasowany jest wytwarzany wyłącznie z włókien wełnianych pochodzenia zwierzęcego. Włókna odcinkowe surowej wełny są zwilżane olejem i układane warstwami w celu uzyskania określonej masy. Za pomocą powietrza pod ciśnieniem masa ta rozluźnia się i miesza w następnym etapie. Następnie cienką włókninę uzyskuje się za pomocą wałka igłowego. Teraz ta włóknina jest dodatkowo zagęszczana. Warstwę układa się naprzemiennie z mokrymi płachtami (filcowanie na mokro) i trze się pod wpływem ciepła i ciśnienia między górną i dolną płytą. Ponieważ wełna ma łuskowatą powierzchnię, włókna mogą zostać zahaczone przez tarcie. Ten proces nazywa się spilśnianiem. Na koniec, otrzymany materiał zwilża się alkaliami, spęcza, wyciska i trzepie, aż osiągnie około połowę początkowej objętości, a zatem staje się bardzo gęsty.

Produkcja filcu igłowego

W przypadku filcowania igłowego, podobnie jak w filcowaniu prasowanym, z materiału wyjściowego produkuje się cienką włókninę. Teraz tkanina jest dalej przetwarzana albo igłowana za pomocą rzędu igieł, w tzw żargonie technicznym. Materiał jest przebijany przy dużej prędkości igłami ze specjalnymi haczykami. Dzięki temu procesowi można łatwo określić wysokość i gęstość materiału.

 

Jak dbać o filc ?

Filc jest odporny na zabrudzenia i można go prać w pralce. Pamiętaj jednak, aby prać ubrania wykonane z filcu tylko w delikatnym cyklu dla wełny, w maksymalnej temperaturze 30 stopni, przy użyciu środka piorącego przeznaczonego dla wełny. Zawsze przestrzegaj instrukcji pielęgnacji na etykiecie.

Właściwości filcu

Filc ma wysoką wytrzymałość, jest elastyczny przy nacisku, ma dużą gęstość i wyrównuje temperaturę, dlatego też jest idealnym materiałem na ciepłą odzież i obuwie. Obejrzyj nasze damskie obuwie: tutaj znajdziesz wygodne pantofle filcowe, które zapewnią Ci ciepło w zimie i chłód latem. Uwaga! Filc jest wysoce łatwopalny.