Co to jest elastan?

Elastan

Co to jest elastan?

Definicja elastanu

Elastan jest wysoce elastycznym włóknem syntetycznym używanym w celu zwiększenia elastyczności tkanin. Włókna te są dodawane wyłącznie do tkanin - zwykle od 2 do 30 procent w przypadku odzieży.

Pochodzenie elastanu

Pierwsze włókna elastanu pojawiły się na rynku w Ameryce w 1959 r. jako ,,włókno K". Trzy lata później stabilne włókno chemiczne było sprzedawane pod marką Lycra. Inne marki to Dorlastan, Creora, Linel i Elaspan. W krajach anglojęzycznych elastan często występuje pod nazwą Spandex.

Z czego składa się elastan?

Zgodnie z europejską ustawą o etykietowaniu wyrobów włókienniczych włókno nazywa się elastanem, jeśli minimum w 85% składa się z poliuretanu - substancja ta zapewnia wytrzymałość włókien. Glikol polietylenowy zapewnia wysoką plastyczność włókna syntetycznego.

W jaki sposób wytwarza się elastan?

Elastan zwykle nie jest używany w czystej postaci, ale dodaje się go do innych włókien w celu nadania im elastyczności. W elastanie łączone są ze sobą dwie syntetyczne substancje, poliuretan i glikol polietylenowy i przetwarzane w procesie suchego przędzenia na wysoce elastyczne włókna w procesie przędzenia na sucho.

W jaki sposób elastan wpływa na dżinsy i inne ubrania?

Elastan można rozciągnąć do trzech razy jego długości i więcej, a następnie powrócić do pierwotnego kształtu. Dzięki temu włókno idealnie nadaje się do pończoch, odzieży sportowej, strojów kąpielowych i innych. Im większa zawartość elastanu, tym wyższa rozciągliwość: podczas gdy w jednym z kostiumów kąpielowych jego zawartość wynosić może na przykład do 30 procent, w przypadku spodnie wystarczy już dwa procent, aby spodnie były wygodne i posiadały one cenione rozciągliwe cechy.

Jak prać elastan?

Zasadniczo elastan to materiał łatwy do czyszczenia i szybkoschnący. Jest niewrażliwy na słońce, olej słoneczny, kosmetyki, słoną wodę i pot. Ponieważ jednak zawsze miesza się z innymi włóknami, przed praniem i prasowaniem należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji na etykiecie odzieży.

Cechy charakterystyczne elastanu

Elastan posiada wiele zalet:

  • Ma wysoką elastyczność.
  • Nie gniecie się.
  • Elastan stanowi trwały materiał.
  • Jest łatwy do barwienia.
  • Włókno jest niezwykle mocne i odporne na rozdarcia.
  • Tkanina ma niską wagę.

Tkaniny łączone z elastanem można znaleźć w wielu produktach w sklepie internetowym BADER. Odkryj na przykład naszą bieliznę damską oder bluzki.