Czym jest bawełna? Wszystko o tym naturalnym włóknie

Modelexikon-baumwolle.jpg

Co to jest bawełna? Wszystko o włóknie naturalnym

Definicja bawełny

Bawełna (po angielsku cotton) jest roślinnym włóknem naturalnym i składa się w około 91 procentach z celulozy pozyskanej z owocowych komór nasiennych rośliny bawełny.

Pochodzenie: kto wytwarza bawełnę?

Bawełnę początkowo uprawiano w Meksyku i Indiach. Egipt i USA są ważnymi producentami od XVIII wieku. Jednak najwięcej upraw bawełny znajduje się w Chinach. Na drugim miejscu są Indie, a następnie USA, Pakistan i Brazylia. W Europie bawełna jest częściowo przetwarzana przemysłowo. Bawełna należy do rodziny malw i rośnie do półtora metra, a w regionach tropikalnych rośliny bawełny mogą nawet osiągnąć wysokość drzewa.

Jakość bawełny: jak rozpoznać bawełnę wysokiej jakości?

Aby sprawdzić jakość bawełny, można rozetrzeć włókno i wykonać test spalania. Bawełna powinna płonąć jasnym płomieniem, mieć zapach palonego papieru i wytwarzać luźny popiół lotny. Koniec rozdartej nici powinien mieć kształt końcówki pędzla. Jakość włókna bawełnianego zależy również od długości włókna, im dłuższe włókna, tym wyższa jakość bawełny. Bawełna Mako i Sea Island są uważane za najwyższej jakości bawełnę.

Bawełna Mako

Bawełna Mako tradycyjnie pochodzi z Egiptu i ma długie, cienkie włókna. Tylko bawełna z Egiptu może używać przyrostka Mako.

Bawełna Sea Island

Ten gatunek bawełny ma cienkie długie włókna. Obszar uprawy to Ameryka.

Bawełna bio

Bawełna organiczna produkowana jest zgodnie z wytycznymi rolnictwa ekologicznego. W przeciwieństwie do tradycyjnej uprawy bawełny, stosowanie chemicznych pestycydów i nawozów jest zabronione. Tak więc, organiczna tkanina bawełniana jest idealna na trwałe tekstylia bawełniane.

Jak wytwarzana jest bawełna?

Roślina bawełniana nie jest odporna na mróz, wymaga stałej temperatury 20 do 30 stopni Celsjusza, wystarczających opadów podczas sezonu wegetacyjnego i absolutnej suszy w okresie zbiorów. Szczególnie odpowiednie są gleby piaszczyste, wapienne i próchniczne. Duże dorzecza spełniają wymogi dla obiecującej uprawy. Roślina ma owoc, który z kolei zawiera kilka wachlarzy, w których znajdują się ziarna siewne. Gdy dojrzewają owoce bawełny, nasiona pękają i pojawia się typowy dla bawełny obraz dojrzałej bawełny. Bawełniane komory nasienne są zbierane tradycyjnie ręcznie lub w międzyczasie maszynowo. Jednak w przypadku większości odmian owoce nie dojrzewają w tym samym czasie, więc należy liczyć się z wysokim poziomem odrzutów podczas używania maszyn.

Obróbka rośliny bawełnianej

Zbierane są owoce rośliny, których zawartość musi być oddzielona od reszty komory nasiennej, pozostałych nasion i liści. Nasiona, które zostały zebrane, są przetwarzane lub sadzone na nowo, a osłonki nasion są używane do karmienia zwierząt lub jako podściółka. Następnym krokiem jest zwijanie włókien bawełnianych, wysyłanie ich do fabryk bawełny i sortowanie według jakości, czystości i długości. Większość przędzalni znajduje się w pobliżu obszarów upraw w Azji i Indiach. Włókna bawełniane są kształtowane i skręcane w maszynie przędzalniczej do postaci przędzy. Dodany płyn do impregnacji chemicznej zapobiega rozerwaniu nici podczas tkania, a następnie zostaje zmywany. W procesie "merceryzacji", czyli obróbki sodą kaustyczną, zmienia się struktura tkaniny bawełnianej. W wyniku tego ścianka komórkowa włókna pęcznieje, powierzchnia jest wygładzona, a bawełna jest łatwiejsza do formowania i można ją prać. Wreszcie, uzyskana przędza jest używana do tkania produktów.

Jak dbać o bawełnę?

Białe bawełniane artykuły są higieniczne ze względu na ich odporność na gotowanie. Ponadto wysokie temperatury gotowania zabijają bakterie, co dodatkowo poprawia właściwości higieniczne. Tkaniny bawełniane można bezpiecznie prać i prasować w wysokich temperaturach. Możesz użyć konwencjonalnego detergentu do prania, a w przypadku kolorowych ubrań bawełnianych użyj detergentu do prania kolorowego. Dla bezpieczeństwa w każdym przypadku, zwróć uwagę na etykietkę ubrania.

Jakie są cechy charakterystyczne bawełny?

Bawełna jest nie tylko bardzo miękkim i lekkim materiałem. Jest również szczególnie wytrzymała, bardzo wytrzymała na rozrywanie, odporna na ścieranie i niewrażliwa na kwasy. Jest przepuszczalna dla powietrza, nieizolująca i przekazuje nadmiar ciepła na zewnątrz. Bawełna jest szczególnie chłonna: tkanina może magazynować duże ilości płynu bez wrażenia, że jest mokra. Ze względu na delikatność bawełna jest przyjazna dla skóry, miękka i przyjemna w dotyku. Bawełna jest bardzo wytrzymała na rozrywanie nawet w stanie mokrym i dlatego doskonale nadaje się na odzież i pościel, które często są prane. Daje się łatwo kształtować i jest odporna na ciepło. Tkaninie bawełnianej można nadać trwały połysk przy pomocy specjalnego procesu. Odkryj bawełniane produkty w sklepie internetowym BADER jak na przykład pościel lub piżamy.